101 TORSTEN FRIDH. sculpture, "Pirouette", bronze, numbered 4/25, signed, H. Bergman Konstgjuteri AB, / TORSTEN FRIDH. skulptur, "Pirouette", brons, numrerad 4/25, signerad, H. Bergman Konstgjuteri AB

101a_8db3901e5aa2678_med.jpeg
  • 101a_8db3901e5aa2678_sm.jpeg
  • 101b_8db3901e4badb89_sm.jpeg
  • 101c_8db3901e4badb84_sm.jpeg
  • 101d_8db3901e4cf9cf0_sm.jpeg
  • 101e_8db3901e4c036c8_sm.jpeg
  • 101f_8db3901e4d6066e_sm.jpeg
  • 101g_8db3901e4dfe6e0_sm.jpeg
  • 101h_8db3901e5964b18_sm.jpeg

Sculpture "Pirouette", "Diana" woman from Argentina, height 52cm in patinated bronze by Torsten Fridh. Foot stamped:

"H Bergman/CIRE PERDUE"

Carved in the foot also "4/25" which is NOT a serial number of the number manufactured. According to daughter Maria Fridh, it only exists in this single copy.

Skulptur "Piruett", "Diana", kvinna från Argentina, höjd 52cm i patinerad brons av Torsten Fridh. Foten stämplad:

"H Bergman/CIRE PERDUE"

Ristat i foten även "4/25" som INTE är ett löpnummer på antal tillverkade. Enligt dottern Maria Fridh finns den endast i detta enda exemplar.

  • Skick:Good condition / Bra skick
  • Storlek:Height 52cm, höjd cirka 52cm.

Värdering12 000 - 15 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK