200 IVAR CALLMANDER. Frame chairs, a pair, designed in the 1930s, frame in black lacquered metal, back and seat in woven rattan / IVAR CALLMANDER. Karmstolar

200a_8db3e5e5ee9169c_med.jpeg
  • 200a_8db3e5e5ee9169c_sm.jpeg
  • 200b_8db3e5e5e9c3e76_sm.jpeg
  • 200c_8db3e5e5e9b91f0_sm.jpeg
  • 200d_8db3e5e5e9af00c_sm.jpeg
  • 200e_8db3e5e5e9898b1_sm.jpeg

KARMSTOLAR, ett par, formgivna på 1930-talet, stomme i svartlackerad metall, rygg och sits i flätad rotting

  • Skick:he rattan with damage, the metal with wear / Rottingen med skador, metallen med slitage.
  • Storlek:Seat height 45cm / Sitthöjd 45cm

Värdering15 000 - 20 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK