Senast sålt
888
RING, 18k white gold, cabochon-cut emerald of 17.4 ct, Colombia / RING, 18 k vitguld, cabochonslipad smaragd om 17.4 ct, Colombia
SlutprisInga bud
Värdering20 000 - 22 000 SEK
886
BROOCH, 18K gold/platinum, faceted green tourmaline approx. 8 ct, rose-cut diamonds approx. 0.40 ct. / BROSCH, 18K guld/platina, fasettslipad grön turmalin ca 8 ct, rosenslipade diamanter ca 0,40 ctv.
SlutprisInga bud
Värdering15 000 - 16 000 SEK
101
TORSTEN FRIDH. sculpture, "Pirouette", bronze, numbered 4/25, signed, H. Bergman Konstgjuteri AB, / TORSTEN FRIDH. skulptur, "Pirouette", brons, numrerad 4/25, signerad, H. Bergman Konstgjuteri AB
Slutpris2 400 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
892
AKVAMARIN, cirka 157 ct.
SlutprisInga bud
Värdering60 000 - 50 000 SEK
933
KAAPO WIRTANEN, oil on panel, signed and dated 1923 / KAAPO WIRTANEN, olja på pannå, signerad och daterad 1923
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 10 000 SEK
927
WILLIAM ASHTON, 1853-1927, oil on canvas, Corner of Farmstead, Hurstwood, signed / WILLIAM ASHTON, 1853-1927, olja på duk, Corner of Farmstead, Hurstwood, signerad
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
923
BIKE, carbon fibre OCLV 5200, 56 cm, / CYKEL, kolfiber, OCLV 5200, 56 cm, tal, Made in USA
Slutpris3 000 SEK
Värdering14 000 - 15 000 SEK
930
PAINTING, watercolour, probably James George Philip, signed, TAVLA, akvarell, troligen James George Philip, signerad
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
818
FIGURE, terracotta, around the turn of the century, possibly Germany, 1900 / FIGURiN, terrakotta, omkring sekelskiftet, möjligen Tyskland, 1900
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
887
EMERALD RING, 18K white gold, oval-cut emerald 4.23 ct Colombia SMARAGDRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd 4,23 ct Colombia.
Slutpris300 SEK
Värdering16 000 - 17 000 SEK
925
VIGGO PEDERSEN, akvarell, monogramsignerad, daterad 1907
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
924
VIGGO PEDERSEN, akvarell, "Svensk Landskab", monogramsignerad, daterad 1926
SlutprisInga bud
Värdering13 000 - 15 000 SEK
331
CHAIRS with FRAMES, 4 pieces, French empire style, first half of the 20th century / STOLAR med KARM, 4st, fransk empire stil, 1900 talets första hälft.
SlutprisInga bud
Värdering10 000 - 12 000 SEK
158
ARMANDO VILLEGAS (1926-2013) mixed media, signed. / ARMANDO VILLEGAS (1926-2013), blandteknik, signerad
SlutprisInga bud
Värdering40 000 - 50 000 SEK
137
Laurence Stephen Lowry, offset lithograph, "The Lonely House" limited edition 500, signed by hand/ Laurence Stephen Lowry, litografiskt offset, "The Lonely House", upplaga 500, signerad
Slutpris6 000 SEK
Värdering13 000 - 15 000 SEK
251
JOAN MIRO, lithograph, HC edition, signed / JOAN MIRO, litografi, HC-upplaga, signerad
Slutpris1 000 SEK
Värdering10 000 - 14 000 SEK
103
SHIP'S WHEEL, brass, 19/20th century / SKEPPSRATT, mässing, 18/1900 tal
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 10 000 SEK
466
ORIENTALISK MATTA, Täbriz, 308x198cm
SlutprisInga bud
Värdering12 000 - 15 000 SEK
245
SIGRID WAHLSTRÖM DE ROUGEMONT, olja på duk, signerad
Slutpris1 700 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
343
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
105
PENDANT / HÄNGE 750, total vikt 6,1g
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 500 SEK
38
Fille Fromén, olja på duk, signerad
SlutprisInga bud
Värdering750 - 1 000 SEK
107
COLLIER/NECKLACE, odlade saltvattenspärlor, total vikt 28g
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
333
SlutprisInga bud
Värdering300 - 600 SEK
342
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
241
INGELA PENJE, blandteknik/collage, signerad
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 200 SEK
239
SlutprisInga bud
Värdering300 - 600 SEK
405
JOHAN LUNDGREN (1822–1895). Oil on panel, signed / JOHAN LUNDGREN (1822–1895). Olja på pannå, signerad.
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
339
ORIENTAL CARPET, Kilim, 103x141 cm / ORIENTALISK MATTA, Kelim, 103x141 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 600 SEK
424
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
338
ORIENTAL CARPET, kilim, 248 x 160 cm / ORIENTALISK MATTA, kelim, 248 x 160 cm
Slutpris300 SEK
Värdering2 800 - 3 600 SEK
104
RING, gold 18k, ca 5.7g / RING, guld 18k, ca 5,7g.
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 3 500 SEK
996
MIRROR, rococo style, around the turn of the century 1900 / SPEGEL, stil rokoko, omkring sekelskiftet 1900
Slutpris450 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
929
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
361
FISHING TRAIL, partly ABU Killer / FISKEDRAG, delvis ABU Killer
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
995
MIRROR, model smaller, Gustavian style, around the turn of the century 1900 / SPEGEL, modell mindre, gustaviansk stil, omkring sekelskiftet 1900
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
931
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
601
WALL SCONCE, 1900 centuary / VÄGGLAMPETT, 1800 tal
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
205
GLOBE/JORDGLOB, omkring 1900 talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering300 - 600 SEK
993
BLACK OPAL, approx 12.70 ct / SVART OPAL, cirka 12,70 ct
Slutpris300 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
209
MOOSE HORN / ÄLGHORN, udda 12 taggare
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
990
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 7 500 SEK
206
HAZEL GROUSE / JÄRPE
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
992
SAPPHIRE, about 4.40 ct / SAFIR, cirka 4,40 ct
SlutprisInga bud
Värdering2 500 - 3 000 SEK
204
BLACKCOCK/ORRTUPP
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 800 SEK
208
FOX SKIN / RÄVSKINN
SlutprisInga bud
Värdering400 - 800 SEK
203
MUFFLE SHEEP/MUFFLONFÅR
SlutprisInga bud
Värdering2 500 - 3 000 SEK
994
TABLE LAMP, model kerosene, around the middle of the 20th century / BORDSLAMPA, modell fotogen, omkring 1900 talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering300 - 600 SEK