CHALIE, tin, around the turn of the century 1900, Germany / KALK, tenn, omkring sekelskiftet 1900, Tyskland_415a_8db4729a360d3f9_lg.jpeg
415
CHALIE, tin, around the turn of the century 1900, Germany / KALK, tenn, omkring sekelskiftet 1900, Tyskland
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
MACHETE, marked "Legitimus Collins & Co", "No 1250", 1940 / MACHETE, märkt "Legitimus Collins & Co", "No 1250", 1940_403a_8db472851747394_lg.jpeg
403
MACHETE, marked "Legitimus Collins & Co", "No 1250", 1940 / MACHETE, märkt "Legitimus Collins & Co", "No 1250", 1940
Slutpris450 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
PAINTING, enamel painting / TAVLA, emaljmålning_402b_8db46fa92343288_lg.jpeg
402
PAINTING, enamel painting / TAVLA, emaljmålning
SlutprisInga bud
Värdering300 - 300 SEK
GLASS PAINTINGS, 3 pcs, Germany / GLASMÅLNINGAR, 3st, Tyskland_401a_8db472217b5eca0_lg.jpeg
401
GLASS PAINTINGS, 3 pcs, Germany / GLASMÅLNINGAR, 3st, Tyskland
SlutprisInga bud
Värdering300 - 600 SEK
Optima - MORANO Valjoux automatic - OSA464-BB-3 -Men_371a_8db44b102baa579_lg.jpeg
371
Optima - MORANO Valjoux automatic - OSA464-BB-3 -Men
Slutpris2 200 SEK
Värdering18 000 - 22 000 SEK
GEOVANI - Swiss Diamond Watch - GOL526-RL-DD-5 – Women_370a_8db44af57b0671f_lg.jpeg
370
GEOVANI - Swiss Diamond Watch - GOL526-RL-DD-5 – Women
Slutpris3 600 SEK
Värdering30 000 - 35 000 SEK
PETER PAUL RUBENS, after, lithographic print / PETER PAUL RUBENS, efter, litografiskt tryck_164a_8db3b7ae11b25fd_lg.jpeg
164
PETER PAUL RUBENS, after, lithographic print / PETER PAUL RUBENS, efter, litografiskt tryck
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 600 SEK
ARAB WOMAN by Lisa Larson, figure, stoneware, signed Lisa L. K-studion Gustavsberg Sweden / LISA LARSON, FIGURIN, stengods, signerad Lisa L. K-studion Gustavsberg Sweden._384a_8db459900721564_lg.jpeg
384
ARAB WOMAN by Lisa Larson, figure, stoneware, signed Lisa L. K-studion Gustavsberg Sweden / LISA LARSON, FIGURIN, stengods, signerad Lisa L. K-studion Gustavsberg Sweden.
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 800 - 3 600 SEK
POT/KANNA, silver, total vikt 284g_388a_8db459a0021aa28_lg.jpeg
388
POT/KANNA, silver, total vikt 284g
Slutpris750 SEK
Värdering800 - 850 SEK
MUGS/MUGGAR, 8 delar, silver, total vikt 1166g_387a_8db4599c27b9411_lg.jpeg
387
MUGS/MUGGAR, 8 delar, silver, total vikt 1166g
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 400 - 3 500 SEK
DACHSHUND by Lisa Larsson / LISA LARSON, Tax_386a_8db45997d9d84d7_lg.jpeg
386
DACHSHUND by Lisa Larsson / LISA LARSON, Tax
Slutpris300 SEK
Värdering800 - 1 200 SEK
GOLF PLAYER by Lisa Larsson / LISA LARSON, Golfaren_385a_8db4599437accd8_lg.jpeg
385
GOLF PLAYER by Lisa Larsson / LISA LARSON, Golfaren
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 200 SEK
TOURMALINE, about 4.45 ct / TURMALIN, cirka 4,45 ct_375a_8db45716cbf7f20_lg.jpeg
375
TOURMALINE, about 4.45 ct / TURMALIN, cirka 4,45 ct
Slutpris550 SEK
Värdering3 000 - 3 500 SEK
PENDANT, egg, gilded silver, white/brown enamel, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika / HÄNGE, ägg, förgyllt silver, vit/brun emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika._374a_8db4569456d587c_lg.jpeg
378
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 500 SEK
VASE by Gunnar Nylund, vase with handle / GUNNAR NYLUND, vas med hänkel_399a_8db46f1376f2bec_lg.jpeg
399
VASE by Gunnar Nylund, vase with handle / GUNNAR NYLUND, vas med hänkel
SlutprisInga bud
Värdering400 - 800 SEK
HERBERTZ, knife, Germany / kniv, Tyskland_398a_8db470ac08fe2b7_lg.jpeg
398
HERBERTZ, knife, Germany / kniv, Tyskland
Slutpris300 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
ALARM CLOCK, 1960s / VÄCKARKLOCKA, 60 tal, Bayard "Bambi", Walt Disney, Frankrike._397a_8db46f21037c5b8_lg.jpeg
397
ALARM CLOCK, 1960s / VÄCKARKLOCKA, 60 tal, Bayard "Bambi", Walt Disney, Frankrike.
SlutprisInga bud
Värdering300 - 600 SEK
OUTER POT, porcelain, possibly Holland / YTTERFODER, porslin, möjligen Holland_396a_8db470faa645634_lg.jpeg
396
OUTER POT, porcelain, possibly Holland / YTTERFODER, porslin, möjligen Holland
Slutpris350 SEK
Värdering750 - 1 000 SEK
HENNING NILSSON, 2 parts, stoneware, Höganäs, marked 1988 / HENNING NILSSON, 2 delar, stengods, Höganäs, märkt 1988_395a_8db46f942a60381_lg.jpeg
395
HENNING NILSSON, 2 parts, stoneware, Höganäs, marked 1988 / HENNING NILSSON, 2 delar, stengods, Höganäs, märkt 1988
SlutprisInga bud
Värdering750 - 1 000 SEK
VASES, 2 pcs, HÖGANÄS, around the turn of the century 1900 / VASER, 2st, HÖGANÄS, omkring sekelskiftet 1900_394a_8db4720ae3b46a3_lg.jpeg
394
VASES, 2 pcs, HÖGANÄS, around the turn of the century 1900 / VASER, 2st, HÖGANÄS, omkring sekelskiftet 1900
SlutprisInga bud
Värdering300 - 600 SEK
VASE, Iridescent glass, art deco, 1920/30 s / VAS, irisernade glas, art deco, 1920/30 tal _393a_8db46fff7ea9bd5_lg.jpeg
393
VASE, Iridescent glass, art deco, 1920/30 s / VAS, irisernade glas, art deco, 1920/30 tal
Slutpris300 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
CANDLE STICKS, a pair, wood, First half of the 20th century / LJUSSTAKAR, ett par, trä, 1900 talets första hälft_392b_8db46fde5092d17_lg.jpeg
392
CANDLE STICKS, a pair, wood, First half of the 20th century / LJUSSTAKAR, ett par, trä, 1900 talets första hälft
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
SUGAR BOWLS, art deco / SOCKERSKÅL, art deco, tidigt 1900 tal_391a_8db4707416e1788_lg.jpeg
391
SUGAR BOWLS, art deco / SOCKERSKÅL, art deco, tidigt 1900 tal
SlutprisInga bud
Värdering400 - 800 SEK
BOWL by Stig Lindberg / STIG LINBERG, skål_390a_8db46f2fa030c76_lg.jpeg
390
BOWL by Stig Lindberg / STIG LINBERG, skål
SlutprisInga bud
Värdering750 - 1 000 SEK
RING, 2.PENDANT o EARRINGS, gold 14 and 18 K total weight 4.42 grams / RING, 2.HÄNGEN o ÖRHÄNGEN, guld 14 och 18 K total vikt 4,42 gram_267a_8db4bd9668635f0_lg.jpeg
267
RING, 2.PENDANT o EARRINGS, gold 14 and 18 K total weight 4.42 grams / RING, 2.HÄNGEN o ÖRHÄNGEN, guld 14 och 18 K total vikt 4,42 gram
Slutpris300 SEK
Värdering1 400 - 1 500 SEK
CARL GUNNE. oil on canvas, signed / CARL GUNNE. olja på duk, signerad_412a_8db47204d90045b_lg.jpeg
412
CARL GUNNE. oil on canvas, signed / CARL GUNNE. olja på duk, signerad
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
AKE NOTHBERG. oil on canvas, signed and dated -55 / ÅKE NOTHBERG. olja på duk, signerad och daterad -55_411a_8db471fce0d8a85_lg.jpeg
411
AKE NOTHBERG. oil on canvas, signed and dated -55 / ÅKE NOTHBERG. olja på duk, signerad och daterad -55
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 300 SEK
RAW OPAL. approximately 230.55 ct / RÅ OPAL. cirka 230,55 ct_383a_8db4587a0f3eabf_lg.jpeg
383
RAW OPAL. approximately 230.55 ct / RÅ OPAL. cirka 230,55 ct
Slutpris500 SEK
Värdering11 000 - 13 000 SEK
TOPAZ, approx 71.95 ct / TOPAS, cirka 71,95 ct._382a_8db4578a44fb941_lg.jpeg
382
TOPAZ, approx 71.95 ct / TOPAS, cirka 71,95 ct.
Slutpris550 SEK
Värdering8 000 - 9 000 SEK
PERIDOT, 5 pcs, total approx. 9.30 ct / PERIDOT, 5st, total cirka 9,30 ct._381a_8db45755db3e656_lg.jpeg
381
PERIDOT, 5 pcs, total approx. 9.30 ct / PERIDOT, 5st, total cirka 9,30 ct.
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 500 SEK
US Morgan Dollar 1878 8TF, Silver, Rare Coin, Eagle with Eight Tail Feathers and Embossing Variation_380a_8db45750241ba64_lg.jpeg
380
US Morgan Dollar 1878 8TF, Silver, Rare Coin, Eagle with Eight Tail Feathers and Embossing Variation
Slutpris1 500 SEK
Värdering3 000 - 3 200 SEK
TOURMALINE, about 4.85 ct / TURMALIN, cirka 4,85 ct_379a_8db457446f9e439_lg.jpeg
379
TOURMALINE, about 4.85 ct / TURMALIN, cirka 4,85 ct
Slutpris500 SEK
Värdering3 000 - 3 500 SEK
US MORGAN DOLLAR 1891, silver, graded by NGC to AU 55_378a_8db45738bfffe89_lg.jpeg
378
US MORGAN DOLLAR 1891, silver, graded by NGC to AU 55
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
SMOKY QUARTZ, APPROXIMATELY 36.75 CT / RÖKKVARTS, CIRKA 36,75 CT_377a_8db45727dbde985_lg.jpeg
377
SMOKY QUARTZ, APPROXIMATELY 36.75 CT / RÖKKVARTS, CIRKA 36,75 CT
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 300 SEK
27.51 ct Natural Rubies - 14 kt. Pink gold - Bracelet Ruby - IGI Certified / ARMBAND, guld 14 kt, 15,83 g, 25 rubiner 27,51 ct_308a_8db423ee20381dd_lg.jpeg
308
27.51 ct Natural Rubies - 14 kt. Pink gold - Bracelet Ruby - IGI Certified / ARMBAND, guld 14 kt, 15,83 g, 25 rubiner 27,51 ct
Slutpris10 000 SEK
Värdering40 000 - 50 000 SEK
UNIDENTIFIED ARTIST. lithograph, numbered 19/30 and signed / OIDENTIFIERAD KONSTNÄR. litografi, numrerad 19/30 och signerad._333a_8db427a3028d3e4_lg.jpeg
333
SlutprisInga bud
Värdering300 - 600 SEK
AGATE, about 6.5g / AGAT, cirka 6,5g._336a_8db427dfe12048e_lg.jpeg
336
AGATE, about 6.5g / AGAT, cirka 6,5g.
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
ORIENTAL CARPET, kilim, 248 x 160 cm / ORIENTALISK MATTA, kelim, 248 x 160 cm_338a_8db427f45600328_lg.jpeg
338
ORIENTAL CARPET, kilim, 248 x 160 cm / ORIENTALISK MATTA, kelim, 248 x 160 cm
Slutpris300 SEK
Värdering2 800 - 3 600 SEK
ORIENTAL CARPET, Kilim, 103x141 cm / ORIENTALISK MATTA, Kelim, 103x141 cm_339a_8db42800d45fa75_lg.jpeg
339
ORIENTAL CARPET, Kilim, 103x141 cm / ORIENTALISK MATTA, Kelim, 103x141 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 600 SEK
JAN NALIWAJKO. oil on canvas, signed / JAN NALIWAJKO. olja på duk, signerad._342a_8db42826cd17e91_lg.jpeg
340
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
OSCAR HERNANDEZ SORIANO. oil on canvas, "Take me to the sea", signed / OSCAR HERNANDEZ SORIANO. olja på duk, "Ta mig till havet", signerad._343a_8db4282c18f5c99_lg.jpeg
343
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
ASGER JORN, lithographic print, signed in the print / ASGER JORN, litografiskt tryck, signerad i trycket_409a_8db473113402bde_lg.jpeg
409
ASGER JORN, lithographic print, signed in the print / ASGER JORN, litografiskt tryck, signerad i trycket
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
JOHAN LUNDGREN (1822–1895). Oil on panel, signed / JOHAN LUNDGREN (1822–1895). Olja på pannå, signerad._405a_8db46f9444f962f_lg.jpeg
405
JOHAN LUNDGREN (1822–1895). Oil on panel, signed / JOHAN LUNDGREN (1822–1895). Olja på pannå, signerad.
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
BOARDS / PLANS, 6 pcs, around the middle of the 20th century / PLANSCHER, 6st, omkring 1900 talets mitt_404a_8db46f75f144143_lg.jpeg
404
BOARDS / PLANS, 6 pcs, around the middle of the 20th century / PLANSCHER, 6st, omkring 1900 talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering600 - 300 SEK
MIRROR, metal, possibly Eskilstuna, around the turn of the century 1900 / SPEGEL, metall, möjligen Eskilstuna, omkring sekelskiftet 1900_389a_8db459cad733cad_lg.jpeg
389
MIRROR, metal, possibly Eskilstuna, around the turn of the century 1900 / SPEGEL, metall, möjligen Eskilstuna, omkring sekelskiftet 1900
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 2 500 SEK
COLLIER/NECKLACE, odlade saltvattenspärlor, total vikt 28g_107e_8db39180ac6c983_lg.jpeg
107
COLLIER/NECKLACE, odlade saltvattenspärlor, total vikt 28g
Slutpris500 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
PENDANT/HÄNGE, guld18k, total vikt 4,60g_106a_8db3916ba1ca295_lg.jpeg
106
PENDANT/HÄNGE, guld18k, total vikt 4,60g
Slutpris450 SEK
Värdering2 000 - 2 400 SEK
PENDANT / HÄNGE 750, total vikt 6,1g_105a_8db391533293a35_lg.jpeg
105
PENDANT / HÄNGE 750, total vikt 6,1g
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 500 SEK