KURT ULLBERGER, träsnitt, numrerad 114/360, signerad och daterad -78_1943a_lg.jpeg
239
SlutprisInga bud
Värdering300 - 600 SEK
SHIP'S WHEEL, brass, 19/20th century / SKEPPSRATT, mässing, 18/1900 tal_1870a_lg.jpeg
103
SHIP'S WHEEL, brass, 19/20th century / SKEPPSRATT, mässing, 18/1900 tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Laurence Stephen Lowry, offset lithograph, "The Lonely House" limited edition 500, signed by hand/ Laurence Stephen Lowry, litografiskt offset, "The Lonely House", upplaga 500, signerad_1867a_lg.jpeg
137
Laurence Stephen Lowry, offset lithograph, "The Lonely House" limited edition 500, signed by hand/ Laurence Stephen Lowry, litografiskt offset, "The Lonely House", upplaga 500, signerad
Slutpris9 000 SEK
Värdering13 000 - 15 000 SEK
TORSTEN FRIDH. sculpture, "Pirouette", bronze, numbered 4/25, signed, H. Bergman Konstgjuteri AB, / TORSTEN FRIDH. skulptur, "Pirouette", brons, numrerad 4/25, signerad, H. Bergman Konstgjuteri AB_1872a_lg.jpeg
101
TORSTEN FRIDH. sculpture, "Pirouette", bronze, numbered 4/25, signed, H. Bergman Konstgjuteri AB, / TORSTEN FRIDH. skulptur, "Pirouette", brons, numrerad 4/25, signerad, H. Bergman Konstgjuteri AB
Slutpris950 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
ORIENTALISK MATTA, Täbriz, 308x198cm_1874a_lg.jpeg
466
ORIENTALISK MATTA, Täbriz, 308x198cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
JOAN MIRO, lithograph, HC edition, signed / JOAN MIRO, litografi, HC-upplaga, signerad_1876a_lg.jpeg
251
JOAN MIRO, lithograph, HC edition, signed / JOAN MIRO, litografi, HC-upplaga, signerad
Slutpris1 000 SEK
Värdering10 000 - 14 000 SEK
EARRINGS, 18 kt White gold, 2.51 tcw coloured diamonds VS-SI2 / ÖRHÄNGEN, 18 kt Vitt guld, 2,51 tcw färgade diamanter VS-SI2._1865a_lg.jpeg
125
EARRINGS, 18 kt White gold, 2.51 tcw coloured diamonds VS-SI2 / ÖRHÄNGEN, 18 kt Vitt guld, 2,51 tcw färgade diamanter VS-SI2.
SlutprisInga bud
Värdering50 000 - 60 000 SEK
RING, white gold, diamonds 1.18ct, SI3-VS1 / RING, vitt guld, diamanter 1,18 ct, SI3-VS1._1866a_lg.jpeg
123
RING, white gold, diamonds 1.18ct, SI3-VS1 / RING, vitt guld, diamanter 1,18 ct, SI3-VS1.
SlutprisInga bud
Värdering17 000 - 20 000 SEK
18 kt White Gold Necklace with diamond pendant, 1.07 kt colored diamonds VS-I1, New production with AIG Certificate / 18 kt Vittguld Halsband med diamant hänge, 1.07 kt färgade diamanter VS-I1_1871a_lg.jpeg
127
18 kt White Gold Necklace with diamond pendant, 1.07 kt colored diamonds VS-I1, New production with AIG Certificate / 18 kt Vittguld Halsband med diamant hänge, 1.07 kt färgade diamanter VS-I1
SlutprisInga bud
Värdering20 000 - 30 000 SEK
RING, white gold, diamonds 0.74 tcw, SI1-VS1 / RING, vitt guld, diamanter 0,74 tcw, SI1-VS1._1875a_lg.jpeg
124
RING, white gold, diamonds 0.74 tcw, SI1-VS1 / RING, vitt guld, diamanter 0,74 tcw, SI1-VS1.
SlutprisInga bud
Värdering13 000 - 15 000 SEK
CHAIRS with FRAMES, 4 pieces, French empire style, first half of the 20th century / STOLAR med KARM, 4st, fransk empire stil, 1900 talets första hälft._1877a_lg.jpeg
331
CHAIRS with FRAMES, 4 pieces, French empire style, first half of the 20th century / STOLAR med KARM, 4st, fransk empire stil, 1900 talets första hälft.
SlutprisInga bud
Värdering10 000 - 12 000 SEK
ARMANDO VILLEGAS (1926-2013) mixed media, signed. / ARMANDO VILLEGAS (1926-2013), blandteknik, signerad_1878a_lg.jpeg
158
ARMANDO VILLEGAS (1926-2013) mixed media, signed. / ARMANDO VILLEGAS (1926-2013), blandteknik, signerad
Slutpris4 000 SEK
Värdering40 000 - 50 000 SEK
KAAPO WIRTANEN, oil on panel, signed and dated 1923 / KAAPO WIRTANEN, olja på pannå, signerad och daterad 1923_1861a_lg.jpeg
933
KAAPO WIRTANEN, oil on panel, signed and dated 1923 / KAAPO WIRTANEN, olja på pannå, signerad och daterad 1923
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 10 000 SEK
FIGURE, terracotta, around the turn of the century, possibly Germany, 1900 / FIGURiN, terrakotta, omkring sekelskiftet, möjligen Tyskland, 1900_1862a_lg.jpeg
818
FIGURE, terracotta, around the turn of the century, possibly Germany, 1900 / FIGURiN, terrakotta, omkring sekelskiftet, möjligen Tyskland, 1900
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
EMERALD RING, 18K white gold, oval-cut emerald 4.23 ct Colombia SMARAGDRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd 4,23 ct Colombia._1863a_lg.jpeg
887
EMERALD RING, 18K white gold, oval-cut emerald 4.23 ct Colombia SMARAGDRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd 4,23 ct Colombia.
SlutprisInga bud
Värdering16 000 - 17 000 SEK
PAINTING, watercolour, probably James George Philip, signed, TAVLA, akvarell, troligen James George Philip, signerad_1860a_lg.jpeg
930
PAINTING, watercolour, probably James George Philip, signed, TAVLA, akvarell, troligen James George Philip, signerad
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
VIGGO PEDERSEN, akvarell, "Svensk Landskab", monogramsignerad, daterad 1926_1864a_lg.jpeg
924
VIGGO PEDERSEN, akvarell, "Svensk Landskab", monogramsignerad, daterad 1926
Slutpris3 000 SEK
Värdering13 000 - 15 000 SEK
EINAR TORSSLOW. oil on canvas, landscape view, signed. / EINAR TORSSLOW. olja på duk, landskapsvy, signerad._1851a_lg.jpeg
932
EINAR TORSSLOW. oil on canvas, landscape view, signed. / EINAR TORSSLOW. olja på duk, landskapsvy, signerad.
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Edwin Öhrström, glass bowl, Ariel, numbered 1711E, signed, Orrefors / Edwin Öhrström, glasskål, Ariel, numrerad 1711E, signerad, Orrefors_1853a_lg.jpeg
928
Edwin Öhrström, glass bowl, Ariel, numbered 1711E, signed, Orrefors / Edwin Öhrström, glasskål, Ariel, numrerad 1711E, signerad, Orrefors
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
VIGGO PEDERSEN, akvarell, monogramsignerad, daterad 1907_1858a_lg.jpeg
925
VIGGO PEDERSEN, akvarell, monogramsignerad, daterad 1907
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
WILLIAM ASHTON, 1853-1927, oil on canvas, Corner of Farmstead, Hurstwood, signed / WILLIAM ASHTON, 1853-1927, olja på duk, Corner of Farmstead, Hurstwood, signerad_1859a_lg.jpeg
927
WILLIAM ASHTON, 1853-1927, oil on canvas, Corner of Farmstead, Hurstwood, signed / WILLIAM ASHTON, 1853-1927, olja på duk, Corner of Farmstead, Hurstwood, signerad
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
RING, 18k white gold, cabochon-cut emerald of 17.4 ct, Colombia / RING, 18 k vitguld, cabochonslipad smaragd om 17.4 ct, Colombia_1847a_lg.jpeg
888
RING, 18k white gold, cabochon-cut emerald of 17.4 ct, Colombia / RING, 18 k vitguld, cabochonslipad smaragd om 17.4 ct, Colombia
Slutpris400 SEK
Värdering20 000 - 22 000 SEK
VIGGO PEDERSEN, akvarell, "Fra Faaborg", monogramsignerad, daterad 1919_1848a_lg.jpeg
926
VIGGO PEDERSEN, akvarell, "Fra Faaborg", monogramsignerad, daterad 1919
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
BIKE, carbon fibre OCLV 5200, 56 cm, / CYKEL, kolfiber, OCLV 5200, 56 cm, tal, Made in USA_1854a_lg.jpeg
923
BIKE, carbon fibre OCLV 5200, 56 cm, / CYKEL, kolfiber, OCLV 5200, 56 cm, tal, Made in USA
Slutpris300 SEK
Värdering14 000 - 15 000 SEK
BROOCH, 18K gold/platinum, faceted green tourmaline approx. 8 ct, rose-cut diamonds approx. 0.40 ct. / BROSCH, 18K guld/platina, fasettslipad grön turmalin ca 8 ct, rosenslipade diamanter ca 0,40 ctv._1856a_lg.jpeg
886
BROOCH, 18K gold/platinum, faceted green tourmaline approx. 8 ct, rose-cut diamonds approx. 0.40 ct. / BROSCH, 18K guld/platina, fasettslipad grön turmalin ca 8 ct, rosenslipade diamanter ca 0,40 ctv.
SlutprisInga bud
Värdering15 000 - 16 000 SEK
AKVAMARIN, cirka 157 ct._1857a_lg.jpeg
892
AKVAMARIN, cirka 157 ct.
SlutprisInga bud
Värdering60 000 - 50 000 SEK
BLACK OPAL, approx 12.70 ct / SVART OPAL, cirka 12,70 ct_1836a_lg.jpeg
993
BLACK OPAL, approx 12.70 ct / SVART OPAL, cirka 12,70 ct
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
MOOSE HORN / ÄLGHORN, udda 12 taggare_1837a_lg.jpeg
209
MOOSE HORN / ÄLGHORN, udda 12 taggare
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
HANDBASIN, from a boat built in 1890 / HANDFAT, från båt byggd 1890_1838a_lg.jpeg
600
HANDBASIN, from a boat built in 1890 / HANDFAT, från båt byggd 1890
SlutprisInga bud
Värdering300 - 600 SEK
FOX SKIN / RÄVSKINN_1842a_lg.jpeg
208
FOX SKIN / RÄVSKINN
SlutprisInga bud
Värdering400 - 800 SEK
BLACKCOCK/ORRTUPP_1844a_lg.jpeg
204
BLACKCOCK/ORRTUPP
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 800 SEK
MUFFLE SHEEP/MUFFLONFÅR_1845a_lg.jpeg
203
MUFFLE SHEEP/MUFFLONFÅR
SlutprisInga bud
Värdering2 500 - 3 000 SEK
HAZEL GROUSE / JÄRPE_1846a_lg.jpeg
206
HAZEL GROUSE / JÄRPE
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
FISHING TRAIL, partly ABU Killer / FISKEDRAG, delvis ABU Killer_1832a_lg.jpeg
361
FISHING TRAIL, partly ABU Killer / FISKEDRAG, delvis ABU Killer
Slutpris350 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
WILD BOAR SKIN / VILDSVINSFÄLL_1833a_lg.jpeg
207
WILD BOAR SKIN / VILDSVINSFÄLL
SlutprisInga bud
Värdering2 500 - 3 000 SEK
PENDANT, egg, gilded silver, white/brown enamel, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika / HÄNGE, ägg, förgyllt silver, vit/brun emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika._1834a_lg.jpeg
990
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 7 500 SEK
LANTERNS, 2 pcs, different shape, white light, marked "masthead" and "anchor", 1900s / LYKTOR, 2st, olika form, vitt ljus, märkta "masthead" och "anchor", 1900 tal_1835a_lg.jpeg
931
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
BERTIL VALLIEN, bottle, glass, Artist Collection, marked 48137, Kosta Boda / BERTIL VALLIEN, flaska, glas, Artist Collection, märkt 48137, Kosta Boda_1839a_lg.jpeg
890
BERTIL VALLIEN, bottle, glass, Artist Collection, marked 48137, Kosta Boda / BERTIL VALLIEN, flaska, glas, Artist Collection, märkt 48137, Kosta Boda
SlutprisInga bud
Värdering750 - 1 000 SEK
WALL SCONCE, 1900 centuary / VÄGGLAMPETT, 1800 tal_1840a_lg.jpeg
601
WALL SCONCE, 1900 centuary / VÄGGLAMPETT, 1800 tal
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
MIRROR, model smaller, Gustavian style, around the turn of the century 1900 / SPEGEL, modell mindre, gustaviansk stil, omkring sekelskiftet 1900_1841a_lg.jpeg
995
MIRROR, model smaller, Gustavian style, around the turn of the century 1900 / SPEGEL, modell mindre, gustaviansk stil, omkring sekelskiftet 1900
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
GLOBE/JORDGLOB, omkring 1900 talets mitt_1843a_lg.jpeg
205
GLOBE/JORDGLOB, omkring 1900 talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering300 - 600 SEK
MIRROR, rococo style, around the turn of the century 1900 / SPEGEL, stil rokoko, omkring sekelskiftet 1900_1828a_lg.jpeg
996
MIRROR, rococo style, around the turn of the century 1900 / SPEGEL, stil rokoko, omkring sekelskiftet 1900
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
SAPPHIRES, approx 2.45 ct / SAFIRER, cirka 2,45 ct_1826a_lg.jpeg
991
SAPPHIRES, approx 2.45 ct / SAFIRER, cirka 2,45 ct
SlutprisInga bud
Värdering2 500 - 3 000 SEK
RAG RUG CARPET, 3 pcs probably IKEA / MATTA, rölakan, 3st, troligen IKEA_1827a_lg.jpeg
603
RAG RUG CARPET, 3 pcs probably IKEA / MATTA, rölakan, 3st, troligen IKEA
Slutpris500 SEK
Värdering750 - 1 000 SEK
LANTERN, 2 pcs, marked "port" and "starboard", green and red light, 1900s / LYKTOR, 2st, marked "port" and "starboard" grönt och rött ljus, 1900 tal_1829a_lg.jpeg
929
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
SAPPHIRE, about 4.40 ct / SAFIR, cirka 4,40 ct_1830a_lg.jpeg
992
SAPPHIRE, about 4.40 ct / SAFIR, cirka 4,40 ct
Slutpris750 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
TABLE LAMP, model kerosene, around the middle of the 20th century / BORDSLAMPA, modell fotogen, omkring 1900 talets mitt_1831a_lg.jpeg
994
TABLE LAMP, model kerosene, around the middle of the 20th century / BORDSLAMPA, modell fotogen, omkring 1900 talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering300 - 600 SEK
MIRROR by Carl Malmsten, plaque marked, second half of the 20th century / CARL MALMSTEN, spegel, plakettmärkt, 1900-talets andra hälft_1895a_lg.jpeg
152
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK