Senast sålt
135
AGNETA GUSSANDER, watercolour, signed and dated -89 / AGNETA GUSSANDER, akvarell, signerad och daterad -89
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
132
KEROSENE LAMP / FOTOGENLAMPA, 1900 talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 600 SEK
188
HELGE FRENDER, oil on canvas, signed / HELGE FRENDER, olja på duk, signerad
Slutpris500 SEK
Värdering750 - 1 000 SEK
109
2 x AGAT, 8.9 gram / 2 x AGAT, 8,9g
Slutpris500 SEK
Värdering750 - 1 000 SEK
593
UNIFORM REPRODUCTION, Third Reich / UNIFORM reproduktion, Tredje Riket
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
196
RELIEFS by Lisa Larsson, 2 pcs, Gustavsberg Factory / LISA LARSSON, reliefer, 2st, Gustavsberg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
146
UNIFORM MARKS, Third Reich / UNIFORMSMÄRKEN, Tredje Riket
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 800 SEK
115
GARNET 6 ct / GRANAT, 6 ct.
Slutpris300 SEK
Värdering1 500 - 1 000 SEK
916
DECORATIVE SCRAP METAL, chainsaw, 1900s / DEKORATIVT METALLSKROT, motorsåg, 1900 tal
Slutpris300 SEK
Värdering750 - 1 000 SEK
895
COFFEE TABLE, oak veneer, IKEA, 2000s / SOFFBORD, ekfanér, IKEA, senare 2000 tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
710
GUNNAR NYLUND, vase, ceramics, Rörstrand / GUNNAR NYLUND, vas, keramik, Rörstrand
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 600 SEK
878
INGRID ATTERBERG, Vase, glazed earthenware, signed, Uppsala Ekeby / INGRID ATTERBERG, Vas, glaserat lergods, signerad, Uppsala Ekeby
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 200 SEK
86
DECORATIVE SCRAP METAL, canon, 1900s / DEKORATIVT METALLSKROT, kanon, 1900 tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 300 SEK
96
DECORATIVE SCRAP METAL, motorcycle, 1900s / DEKORATIVT METALLSKROT, motorcykel, 1900 tal
Slutpris500 SEK
Värdering750 - 1 000 SEK
92
DECORATIVE SCRAP METAL, tiller, 1900s / DEKORATIVT METALLSKROT, jordfräs, 1900 tal
Slutpris300 SEK
Värdering750 - 1 000 SEK
89
DECORATIVE SCRAP METAL, mining drill, 1900s / DEKORATIVT METALLSKROT, gruvborr, 1900 tal
Slutpris300 SEK
Värdering750 - 1 000 SEK
83
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 600 SEK
91
DECORATIVE SCRAP METAL, motorcycle with sidecar, 1900s / DEKORATIVT METALLSKROT, motorcykel med sidovagn, 1900 tal
Slutpris300 SEK
Värdering750 - 1 000 SEK
820
JOSEF FRANK, Tray/coaster, Firma Svensk Tenn, 1900s / JOSEF FRANK, Bricka/underlägg, Firma Svensk Tenn, 1900 tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
403
MACHETE, marked "Legitimus Collins & Co", "No 1250", 1940 / MACHETE, märkt "Legitimus Collins & Co", "No 1250", 1940
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
75
VASE by Stanislav Libensky, clear glass, green base with blue spirals, Baranek, signed, Czech Republic /
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
32
GLAS, 10st, handblåsta, 1900 talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 600 SEK
323
MIRROR, mahogany, Karl Johan, 19th century / SPEGEL, mahogny, Karl Johan, 1800 tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 - 2 000 SEK
250
NANNY STILL, vas, "Stella Polaris", Riihimäen Lasi, Finland
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
243
PABLO PICASSO, efter, litografi, numrerad 664/1000, signerad i trycket
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
237
INGEMAR NYSTRÖM, akvarell, signerad och daterad -2003
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
620
OMEGA, armbandsur, herr, Seamaster Deville, guld o stål, 1960 tal
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 - 5 000 SEK
619
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, skinn, 1960 tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
608
PABLO PICASSO, lithograph, numbered 148/200, signed / PABLO PICASSO, litografi, numrerad 148/200, signerad
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
567
BED FRONT, French style, 1900s / SÄNGFRONT, Fransk stil, 1900 tal
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
555
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, litografi, numrerad 17/25, signerad
Slutpris300 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
482
BORD o STOLAR, delvis mahogny, 1900 talets
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
20
CHAIRS, 6 pcs., "Edit", MIO furniture, 2000s / STOLAR, 6st, "Edit", MIO-möbler, 2000 tal.
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 - 1 600 SEK
467
BRICK TABLE, rococo style, "Hällestad", from IKEA's 18th century series / BRICKBORD, rokokostil, "Hällestad", ur IKEA:s 1700-talsserie
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
164
PETER PAUL RUBENS, after, lithographic print / PETER PAUL RUBENS, efter, litografiskt tryck
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 600 SEK
388
POT/KANNA, silver, total vikt 284g
Slutpris750 SEK
Värdering800 - 850 SEK
387
MUGS/MUGGAR, 8 delar, silver, total vikt 1166g
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 400 - 3 500 SEK
385
GOLF PLAYER by Lisa Larsson / LISA LARSON, Golfaren
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 200 SEK
409
ASGER JORN, lithographic print, signed in the print / ASGER JORN, litografiskt tryck, signerad i trycket
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
373
ARMCHAIR by Tord Björklund, "Skye" TORD BJÖRKLUND, "Skye", fourth quarter of the 20th century / TORD BJÖRKLUND, "Skye", fåtölj, IKEA, 1900-talets fjärde kvartal
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
311
STORM LANTERN, Primus 1020 / STORMLYKTA, Primus 1020
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
271
CHANDELIERS, a pair, around the middle of the 20th century / LJUSKRONOR, ett par, omkring 1900 talets mitt.
Slutpris800 SEK
Värdering1 600 - 1 300 SEK
269
TABLE LAMP by Gunnar Nylund. ceramics, signed, Rörstrand / GUNNAR NYLUND. keramik, signerad, Rörstrand
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
240
LARS GYNNING, olja på pannå, signerad o daterad -53
Slutpris550 SEK
Värdering700 - 1 000 SEK
244
ULF GRIPENHOLM. Komposition med ansikte. Färglitografi, signerad och numrerad 13/100, Etat IV
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
174
BUREAU, brass fittings, Gustavian style, around the middle of the 20th century / BYRÅ, mässingsbeslag, gustaviansk stil, omkring 1900 talets mitt
Slutpris1 250 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
141
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, troligen Amerikansk, olja på duk, signerad
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 600 SEK
218
DIAMOND / DIAMANT, cirka 1.03 ct, klarhet SI2, certifikat ALGT
Slutpris1 500 SEK
Värdering31 000 - 36 000 SEK