AGNETA GUSSANDER, watercolour, signed and dated -89 / AGNETA GUSSANDER, akvarell, signerad och daterad -89 _135a_8db3a933c7470f6_lg.jpeg
135
AGNETA GUSSANDER, watercolour, signed and dated -89 / AGNETA GUSSANDER, akvarell, signerad och daterad -89
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
KEROSENE LAMP / FOTOGENLAMPA, 1900 talets första hälft_132a_8db3a8cc807cc36_lg.jpeg
132
KEROSENE LAMP / FOTOGENLAMPA, 1900 talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 600 SEK
HELGE FRENDER, oil on canvas, signed / HELGE FRENDER, olja på duk, signerad_949a_lg.jpeg
188
HELGE FRENDER, oil on canvas, signed / HELGE FRENDER, olja på duk, signerad
Slutpris500 SEK
Värdering750 - 1 000 SEK
2 x AGAT, 8.9 gram / 2 x AGAT, 8,9g_962a_lg.jpeg
109
2 x AGAT, 8.9 gram / 2 x AGAT, 8,9g
Slutpris500 SEK
Värdering750 - 1 000 SEK
UNIFORM REPRODUCTION, Third Reich / UNIFORM reproduktion, Tredje Riket_957a_lg.jpeg
593
UNIFORM REPRODUCTION, Third Reich / UNIFORM reproduktion, Tredje Riket
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
RELIEFS by Lisa Larsson, 2 pcs, Gustavsberg Factory / LISA LARSSON, reliefer, 2st, Gustavsberg_951a_lg.jpeg
196
RELIEFS by Lisa Larsson, 2 pcs, Gustavsberg Factory / LISA LARSSON, reliefer, 2st, Gustavsberg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
UNIFORM MARKS, Third Reich / UNIFORMSMÄRKEN, Tredje Riket_941a_lg.jpeg
146
UNIFORM MARKS, Third Reich / UNIFORMSMÄRKEN, Tredje Riket
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 800 SEK
GARNET 6 ct / GRANAT, 6 ct._914a_lg.jpeg
115
GARNET 6 ct / GRANAT, 6 ct.
Slutpris300 SEK
Värdering1 500 - 1 000 SEK
DECORATIVE SCRAP METAL, chainsaw, 1900s / DEKORATIVT METALLSKROT, motorsåg, 1900 tal_916a_lg.jpeg
916
DECORATIVE SCRAP METAL, chainsaw, 1900s / DEKORATIVT METALLSKROT, motorsåg, 1900 tal
Slutpris300 SEK
Värdering750 - 1 000 SEK
COFFEE TABLE, oak veneer, IKEA, 2000s / SOFFBORD, ekfanér, IKEA, senare 2000 tal_895a_8db5b9ca2342000_lg.jpeg
895
COFFEE TABLE, oak veneer, IKEA, 2000s / SOFFBORD, ekfanér, IKEA, senare 2000 tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
GUNNAR NYLUND, vase, ceramics, Rörstrand / GUNNAR NYLUND, vas, keramik, Rörstrand_710a_8db55f92bcfb586_lg.jpeg
710
GUNNAR NYLUND, vase, ceramics, Rörstrand / GUNNAR NYLUND, vas, keramik, Rörstrand
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 600 SEK
INGRID ATTERBERG, Vase, glazed earthenware, signed, Uppsala Ekeby / INGRID ATTERBERG,  Vas, glaserat lergods, signerad, Uppsala Ekeby_878a_8db5aa98755bd8e_lg.jpeg
878
INGRID ATTERBERG, Vase, glazed earthenware, signed, Uppsala Ekeby / INGRID ATTERBERG, Vas, glaserat lergods, signerad, Uppsala Ekeby
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 200 SEK
DECORATIVE SCRAP METAL, canon, 1900s / DEKORATIVT METALLSKROT, kanon, 1900 tal_876a_lg.jpeg
86
DECORATIVE SCRAP METAL, canon, 1900s / DEKORATIVT METALLSKROT, kanon, 1900 tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 300 SEK
DECORATIVE SCRAP METAL, motorcycle, 1900s / DEKORATIVT METALLSKROT, motorcykel, 1900 tal_869a_lg.jpeg
96
DECORATIVE SCRAP METAL, motorcycle, 1900s / DEKORATIVT METALLSKROT, motorcykel, 1900 tal
Slutpris500 SEK
Värdering750 - 1 000 SEK
 DECORATIVE SCRAP METAL, tiller, 1900s / DEKORATIVT METALLSKROT, jordfräs, 1900 tal_868a_lg.jpeg
92
DECORATIVE SCRAP METAL, tiller, 1900s / DEKORATIVT METALLSKROT, jordfräs, 1900 tal
Slutpris300 SEK
Värdering750 - 1 000 SEK
DECORATIVE SCRAP METAL, mining drill, 1900s / DEKORATIVT METALLSKROT, gruvborr, 1900 tal_867a_lg.jpeg
89
DECORATIVE SCRAP METAL, mining drill, 1900s / DEKORATIVT METALLSKROT, gruvborr, 1900 tal
Slutpris300 SEK
Värdering750 - 1 000 SEK
DECORATIVE SCRAP METAL, chainsaw, 1900s / DEKORATIVT METALLSKROT, motorsåg, 1900 tal_855a_lg.jpeg
83
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 600 SEK
DECORATIVE SCRAP METAL, motorcycle with sidecar, 1900s / DEKORATIVT METALLSKROT, motorcykel med sidovagn, 1900 tal_852a_lg.jpeg
91
DECORATIVE SCRAP METAL, motorcycle with sidecar, 1900s / DEKORATIVT METALLSKROT, motorcykel med sidovagn, 1900 tal
Slutpris300 SEK
Värdering750 - 1 000 SEK
JOSEF FRANK, Tray/coaster, Firma Svensk Tenn, 1900s / JOSEF FRANK, Bricka/underlägg, Firma Svensk Tenn, 1900 tal_820a_8db584ba7772bae_lg.jpeg
820
JOSEF FRANK, Tray/coaster, Firma Svensk Tenn, 1900s / JOSEF FRANK, Bricka/underlägg, Firma Svensk Tenn, 1900 tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
MACHETE, marked "Legitimus Collins & Co", "No 1250", 1940 / MACHETE, märkt "Legitimus Collins & Co", "No 1250", 1940_825a_lg.jpeg
403
MACHETE, marked "Legitimus Collins & Co", "No 1250", 1940 / MACHETE, märkt "Legitimus Collins & Co", "No 1250", 1940
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
VASE by Stanislav Libensky, clear glass, green base with blue spirals, Baranek, signed, Czech Republic / _815a_lg.jpeg
75
VASE by Stanislav Libensky, clear glass, green base with blue spirals, Baranek, signed, Czech Republic /
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
GLAS, 10st, handblåsta, 1900 talets första hälft_752a_lg.jpeg
32
GLAS, 10st, handblåsta, 1900 talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 600 SEK
MIRROR, mahogany, Karl Johan, 19th century / SPEGEL, mahogny, Karl Johan, 1800 tal_723a_lg.jpeg
323
MIRROR, mahogany, Karl Johan, 19th century / SPEGEL, mahogny, Karl Johan, 1800 tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 - 2 000 SEK
NANNY STILL, vas, "Stella Polaris", Riihimäen Lasi, Finland_686a_lg.jpeg
250
NANNY STILL, vas, "Stella Polaris", Riihimäen Lasi, Finland
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
PABLO PICASSO, efter, litografi, numrerad 664/1000, signerad i trycket _680a_lg.jpeg
243
PABLO PICASSO, efter, litografi, numrerad 664/1000, signerad i trycket
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
INGEMAR NYSTRÖM, akvarell, signerad och daterad -2003_676a_lg.jpeg
237
INGEMAR NYSTRÖM, akvarell, signerad och daterad -2003
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
OMEGA, armbandsur, herr, Seamaster Deville, guld o stål, 1960 tal_620a_8db5171711f3f62_lg.jpeg
620
OMEGA, armbandsur, herr, Seamaster Deville, guld o stål, 1960 tal
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 - 5 000 SEK
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, skinn, 1960 tal_619a_8db5161add0a9bf_lg.jpeg
619
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, skinn, 1960 tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
PABLO PICASSO, lithograph, numbered 148/200, signed / PABLO PICASSO, litografi, numrerad 148/200, signerad_608a_8db509a4b26d892_lg.jpeg
608
PABLO PICASSO, lithograph, numbered 148/200, signed / PABLO PICASSO, litografi, numrerad 148/200, signerad
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
BED FRONT, French style, 1900s / SÄNGFRONT, Fransk stil, 1900 tal_567a_8db4e2e7d748556_lg.jpeg
567
BED FRONT, French style, 1900s / SÄNGFRONT, Fransk stil, 1900 tal
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, litografi, numrerad 17/25, signerad_555a_8db4d66c7e914ae_lg.jpeg
555
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, litografi, numrerad 17/25, signerad
Slutpris300 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
BORD o STOLAR, delvis mahogny, 1900 talets_482b_8db4c8bbb5c93b4_lg.jpeg
482
BORD o STOLAR, delvis mahogny, 1900 talets
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
CHAIRS, 6 pcs., "Edit", MIO furniture, 2000s / STOLAR, 6st, "Edit", MIO-möbler, 2000 tal._20a_8db3513af3e683e_lg.jpeg
20
CHAIRS, 6 pcs., "Edit", MIO furniture, 2000s / STOLAR, 6st, "Edit", MIO-möbler, 2000 tal.
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 - 1 600 SEK
BRICK TABLE, rococo style, "Hällestad", from IKEA's 18th century series / BRICKBORD, rokokostil, "Hällestad", ur IKEA:s 1700-talsserie_467a_8db4be550b1a1b8_lg.jpeg
467
BRICK TABLE, rococo style, "Hällestad", from IKEA's 18th century series / BRICKBORD, rokokostil, "Hällestad", ur IKEA:s 1700-talsserie
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
PETER PAUL RUBENS, after, lithographic print / PETER PAUL RUBENS, efter, litografiskt tryck_164a_8db3b7ae11b25fd_lg.jpeg
164
PETER PAUL RUBENS, after, lithographic print / PETER PAUL RUBENS, efter, litografiskt tryck
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 600 SEK
POT/KANNA, silver, total vikt 284g_388a_8db459a0021aa28_lg.jpeg
388
POT/KANNA, silver, total vikt 284g
Slutpris750 SEK
Värdering800 - 850 SEK
MUGS/MUGGAR, 8 delar, silver, total vikt 1166g_387a_8db4599c27b9411_lg.jpeg
387
MUGS/MUGGAR, 8 delar, silver, total vikt 1166g
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 400 - 3 500 SEK
GOLF PLAYER by Lisa Larsson / LISA LARSON, Golfaren_385a_8db4599437accd8_lg.jpeg
385
GOLF PLAYER by Lisa Larsson / LISA LARSON, Golfaren
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 200 SEK
ASGER JORN, lithographic print, signed in the print / ASGER JORN, litografiskt tryck, signerad i trycket_409a_8db473113402bde_lg.jpeg
409
ASGER JORN, lithographic print, signed in the print / ASGER JORN, litografiskt tryck, signerad i trycket
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
ARMCHAIR by Tord Björklund, "Skye" TORD BJÖRKLUND, "Skye", fourth quarter of the 20th century / TORD BJÖRKLUND, "Skye", fåtölj, IKEA, 1900-talets fjärde kvartal _373a_8db44c5e20c74e6_lg.jpeg
373
ARMCHAIR by Tord Björklund, "Skye" TORD BJÖRKLUND, "Skye", fourth quarter of the 20th century / TORD BJÖRKLUND, "Skye", fåtölj, IKEA, 1900-talets fjärde kvartal
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
STORM LANTERN, Primus 1020 / STORMLYKTA, Primus 1020_311a_8db419684466578_lg.jpeg
311
STORM LANTERN, Primus 1020 / STORMLYKTA, Primus 1020
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
CHANDELIERS, a pair, around the middle of the 20th century / LJUSKRONOR, ett par, omkring 1900 talets mitt._271a_8db43ec0d0bb6e4_lg.jpeg
271
CHANDELIERS, a pair, around the middle of the 20th century / LJUSKRONOR, ett par, omkring 1900 talets mitt.
Slutpris800 SEK
Värdering1 600 - 1 300 SEK
TABLE LAMP by Gunnar Nylund. ceramics, signed, Rörstrand / GUNNAR NYLUND. keramik, signerad, Rörstrand _269a_8db44ccda206f4f_lg.jpeg
269
TABLE LAMP by Gunnar Nylund. ceramics, signed, Rörstrand / GUNNAR NYLUND. keramik, signerad, Rörstrand
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
LARS GYNNING, olja på pannå, signerad o daterad -53_240a_8db3f525a451a5c_lg.jpeg
240
LARS GYNNING, olja på pannå, signerad o daterad -53
Slutpris550 SEK
Värdering700 - 1 000 SEK
ULF GRIPENHOLM. Komposition med ansikte. Färglitografi, signerad och numrerad 13/100, Etat IV_244a_8db3f52213985a6_lg.jpeg
244
ULF GRIPENHOLM. Komposition med ansikte. Färglitografi, signerad och numrerad 13/100, Etat IV
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
BUREAU, brass fittings, Gustavian style, around the middle of the 20th century / BYRÅ, mässingsbeslag, gustaviansk stil, omkring 1900 talets mitt_174a_8db3c01e0ae3e01_lg.jpeg
174
BUREAU, brass fittings, Gustavian style, around the middle of the 20th century / BYRÅ, mässingsbeslag, gustaviansk stil, omkring 1900 talets mitt
Slutpris1 250 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, troligen Amerikansk, olja på duk, signerad _141a_8db3a940a5dcb7d_lg.jpeg
141
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, troligen Amerikansk, olja på duk, signerad
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 600 SEK
DIAMOND / DIAMANT, cirka 1.03 ct, klarhet SI2, certifikat ALGT_218a_8db3f26500ef61a_lg.jpeg
218
DIAMOND / DIAMANT, cirka 1.03 ct, klarhet SI2, certifikat ALGT
Slutpris1 500 SEK
Värdering31 000 - 36 000 SEK