NANNY STILL, vas, "Stella Polaris", Riihimäen Lasi, Finland_686a_lg.jpeg
250
NANNY STILL, vas, "Stella Polaris", Riihimäen Lasi, Finland
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
ALVAR AALTO, tulpanvas, Iittala_685a_lg.jpeg
249
ALVAR AALTO, tulpanvas, Iittala
Slutpris1 100 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
SAGOFIGUR, Lejon, stengods, Kina, 1900 tal_684a_lg.jpeg
248
SAGOFIGUR, Lejon, stengods, Kina, 1900 tal
Slutpris300 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
SOFA, two seat, rokoko 20th century/ SOFFA, tvåsits, stil rokoko, 1900 tal_683a_lg.jpeg
210
SOFA, two seat, rokoko 20th century/ SOFFA, tvåsits, stil rokoko, 1900 tal
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
HENRI MATISSE. Efter. "Blue nude", färglitografi, signerad och daterad -52 i trycket_682a_lg.jpeg
246
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
SIGRID WAHLSTRÖM DE ROUGEMONT, olja på duk, signerad_681a_lg.jpeg
245
SIGRID WAHLSTRÖM DE ROUGEMONT, olja på duk, signerad
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
PABLO PICASSO, efter, litografi, numrerad 664/1000, signerad i trycket _680a_lg.jpeg
243
PABLO PICASSO, efter, litografi, numrerad 664/1000, signerad i trycket
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
HENRI MATISSE, efter, litografi, numrerad 665/1000, signerad i trycket _679a_lg.jpeg
242
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
INGELA PENJE, blandteknik/collage, signerad_678a_lg.jpeg
241
INGELA PENJE, blandteknik/collage, signerad
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 200 SEK
KURT ULLBERGER, träsnitt, numrerad 114/360, signerad och daterad -78_677a_lg.jpeg
239
SlutprisInga bud
Värdering300 - 600 SEK
INGEMAR NYSTRÖM, akvarell, signerad och daterad -2003_676a_lg.jpeg
237
INGEMAR NYSTRÖM, akvarell, signerad och daterad -2003
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
INGEMAR NYSTRÖM, akvarell, signerad och daterad -08_675a_lg.jpeg
236
INGEMAR NYSTRÖM, akvarell, signerad och daterad -08
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
EMERALD / SMARAGD, cirka 9,03 ct, Zambia._674a_lg.jpeg
238
EMERALD / SMARAGD, cirka 9,03 ct, Zambia.
SlutprisInga bud
Värdering17 000 - 19 000 SEK
EMERALD / SMARAGD, cirka 10,2 ct , Zambia_673a_lg.jpeg
235
EMERALD / SMARAGD, cirka 10,2 ct , Zambia
SlutprisInga bud
Värdering17 500 - 20 000 SEK
BERYL / BERYLL, cirka 7,25 ct_672a_lg.jpeg
234
BERYL / BERYLL, cirka 7,25 ct
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 10 000 SEK
MOOSE HORN / ÄLGHORN, udda 12 taggare_671a_lg.jpeg
209
MOOSE HORN / ÄLGHORN, udda 12 taggare
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
FOX SKIN / RÄVSKINN_670a_lg.jpeg
208
FOX SKIN / RÄVSKINN
SlutprisInga bud
Värdering400 - 800 SEK
WILD BOAR SKIN / VILDSVINSFÄLL_669a_lg.jpeg
207
WILD BOAR SKIN / VILDSVINSFÄLL
SlutprisInga bud
Värdering2 500 - 3 000 SEK
HAZEL GROUSE / JÄRPE_668a_lg.jpeg
206
HAZEL GROUSE / JÄRPE
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
GLOBE/JORDGLOB, omkring 1900 talets mitt_667a_lg.jpeg
205
GLOBE/JORDGLOB, omkring 1900 talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering300 - 600 SEK
BLACKCOCK/ORRTUPP_666a_lg.jpeg
204
BLACKCOCK/ORRTUPP
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 800 SEK
MUFFLE SHEEP/MUFFLONFÅR_665a_lg.jpeg
203
MUFFLE SHEEP/MUFFLONFÅR
SlutprisInga bud
Värdering2 500 - 3 000 SEK
OMEGA, armbandsur, herr, Seamaster Deville, guld o stål, 1960 tal_620a_8db5171711f3f62_lg.jpeg
620
OMEGA, armbandsur, herr, Seamaster Deville, guld o stål, 1960 tal
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 - 5 000 SEK
WALL SCONCE, 1900 centuary / VÄGGLAMPETT, 1800 tal_601a_8db507cd61b11f1_lg.jpeg
601
WALL SCONCE, 1900 centuary / VÄGGLAMPETT, 1800 tal
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
HANDBASIN, from a boat built in 1890 / HANDFAT, från båt byggd 1890_600a_8db507530489e98_lg.jpeg
600
HANDBASIN, from a boat built in 1890 / HANDFAT, från båt byggd 1890
SlutprisInga bud
Värdering300 - 600 SEK
RAG RUG CARPET, 3 pcs probably IKEA / MATTA, rölakan, 3st, troligen IKEA_603a_8db52cc253f57d8_lg.jpeg
603
RAG RUG CARPET, 3 pcs probably IKEA / MATTA, rölakan, 3st, troligen IKEA
SlutprisInga bud
Värdering750 - 1 000 SEK
HANS AGNE JACOBSSON, wall sconces, a pair,  / HANS AGNE JACOBSSON, vägglampetter, ett par_602b_8db52e4ee6ade14_lg.jpeg
602
HANS AGNE JACOBSSON, wall sconces, a pair, / HANS AGNE JACOBSSON, vägglampetter, ett par
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
FUR, mink, coat and hat, last half of the 20th century / PÄLS, mink, kappa o mössa, 1900 talets sista hälft_664a_lg.jpeg
233
FUR, mink, coat and hat, last half of the 20th century / PÄLS, mink, kappa o mössa, 1900 talets sista hälft
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 500 SEK
BERYL / BERYLL, cirka 20,15 ct_663a_lg.jpeg
232
BERYL / BERYLL, cirka 20,15 ct
SlutprisInga bud
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Geovani PVD roséguld, med 390 äkta vita diamanter, SI-kvalitet, 2,16 karat, ny med 2 års garanti_662a_lg.jpeg
231
Geovani PVD roséguld, med 390 äkta vita diamanter, SI-kvalitet, 2,16 karat, ny med 2 års garanti
Slutpris8 500 SEK
Värdering43 800 - 48 400 SEK
OPTIMA OSL332-SG-D-1, dam, boett med 312 äkta vita SI-diamanter 1,77ct_661a_lg.jpeg
230
OPTIMA OSL332-SG-D-1, dam, boett med 312 äkta vita SI-diamanter 1,77ct
Slutpris1 000 SEK
Värdering24 000 - 28 000 SEK
MUREX , dam, 32 x 39 mm, ram med 144 vita diamanter, SI kvalitet, 1,28 karat, ny med garanti_660a_lg.jpeg
229
MUREX , dam, 32 x 39 mm, ram med 144 vita diamanter, SI kvalitet, 1,28 karat, ny med garanti
SlutprisInga bud
Värdering20 000 - 23 000 SEK
APATITE / APATIT, 15.21 ct with certificate_659a_lg.jpeg
228
APATITE / APATIT, 15.21 ct with certificate
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 7 000 SEK
BUREAU, stone slab, rococo style, France, earlier 20th century / BYRÅ, stenskiva, rokokostil, Frankrike, tidigare 1900 tal_658a_lg.jpeg
173
BUREAU, stone slab, rococo style, France, earlier 20th century / BYRÅ, stenskiva, rokokostil, Frankrike, tidigare 1900 tal
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
DISPLAY CABINET, French / SKÅP/VITRIN, fransk_657a_lg.jpeg
147
DISPLAY CABINET, French / SKÅP/VITRIN, fransk
SlutprisInga bud
Värdering2 500 - 3 000 SEK
FÅTÖLJ, galon, omkring 1900 talets mitt_631a_8db52bf7d39cd6a_lg.jpeg
631
FÅTÖLJ, galon, omkring 1900 talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering400 - 800 SEK
GRÄDDSNIPA, silver, total 164g, 1877_634a_8db5231e0f6f623_lg.jpeg
638
GRÄDDSNIPA, silver, total 164g, 1877
SlutprisInga bud
Värdering300 - 600 SEK
SÅSSNIPA, silver, signerad Olle Ols, Hägersten, Stockholm, total 391g, 2009_636a_8db5230d720eeff_lg.jpeg
636
SÅSSNIPA, silver, signerad Olle Ols, Hägersten, Stockholm, total 391g, 2009
Slutpris700 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
SKYDDSPERFOREINGSMASKIN, 1800 tal_637a_8db5232856152db_lg.jpeg
637
SKYDDSPERFOREINGSMASKIN, 1800 tal
SlutprisInga bud
Värdering300 - 600 SEK
ERIC LÖFMAN, ljusstakar, ett par, MGAB, total 672g, 1967_635a_8db522f9de5aede_lg.jpeg
639
ERIC LÖFMAN, ljusstakar, ett par, MGAB, total 672g, 1967
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 700 SEK
SERVICE, 74 delar, porslin, Triumf, VDN-märkta, Gustavsberg_624a_8db518177053993_lg.jpeg
624
SERVICE, 74 delar, porslin, Triumf, VDN-märkta, Gustavsberg
SlutprisInga bud
Värdering3 500 - 2 500 SEK
MAIKEN BANNER-WAHLGREN, seriegrafi, numrerad 55/300, signerad och daterad -79_618a_lg.jpeg
165
MAIKEN BANNER-WAHLGREN, seriegrafi, numrerad 55/300, signerad och daterad -79
SlutprisInga bud
Värdering300 - 600 SEK
ARMCHAIR by Carl Malmsten, a pair, marked OH Sjögren, 1900s / CARL MALMSTEN. fåtöljer, ett par, märkta OH Sjögren, 1900 tal._617a_lg.jpeg
160
ARMCHAIR by Carl Malmsten, a pair, marked OH Sjögren, 1900s / CARL MALMSTEN. fåtöljer, ett par, märkta OH Sjögren, 1900 tal.
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 2 000 SEK
LOUNGE CHAIR by Steinar Hindenes, Atle Tveit & Lars Tornøe, "Bone" for Materia, designed 2008-2009 / STEINAR HINDENES, ATLE TVEIT & LARS TORNØE. lounchfåtölj, "Bone" för Materia, formgiven 2008-2009 _616a_lg.jpeg
156
LOUNGE CHAIR by Steinar Hindenes, Atle Tveit & Lars Tornøe, "Bone" for Materia, designed 2008-2009 / STEINAR HINDENES, ATLE TVEIT & LARS TORNØE. lounchfåtölj, "Bone" för Materia, formgiven 2008-2009
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 10 000 SEK
CHAIRS by Johannes Foerson & Peter Hiort-Lorenzen, 6 pcs, leather upholstery, laminated wood, stamped, Qvintus chair, for Lammhults Möbel AB, marked in 2000, designed in 1995 _615a_lg.jpeg
154
CHAIRS by Johannes Foerson & Peter Hiort-Lorenzen, 6 pcs, leather upholstery, laminated wood, stamped, Qvintus chair, for Lammhults Möbel AB, marked in 2000, designed in 1995
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 6 000 SEK
LOUNGE CHAIR by Steinar Hindenes, Atle Tveit & Lars Tornøe, "Bone" for Materia, designed 2008-2009 / STEINAR HINDENES, ATLE TVEIT & LARS TORNØE. lounchfåtölj, "Bone" för Materia, formgiven 2008-2009 _614a_lg.jpeg
153
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
MIRROR by Carl Malmsten, plaque marked, second half of the 20th century / CARL MALMSTEN, spegel, plakettmärkt, 1900-talets andra hälft_613a_lg.jpeg
152
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
CHANDELIER, 5 candle arms, Gustavian style, around the middle of the 20th century / TAKKRONA, 5 ljusarmar, gustaviansk stil, omkring 1900 talets mitt_611a_lg.jpeg
148
CHANDELIER, 5 candle arms, Gustavian style, around the middle of the 20th century / TAKKRONA, 5 ljusarmar, gustaviansk stil, omkring 1900 talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK