Senast sålt
![1894 Oscar II 10 kr Guldmynt_350a_8db929bd33847de_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/350-itemimages/350a_8db929bd33847de_med.jpeg)
350
1894 Oscar II 10 kr Guldmynt
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
![SKÄNK, bemålad furu, gustaviansk stil, 1800 talets första hälft_2447a_8db972b1dc63b65_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/2447-itemimages/2447a_8db972b1dc63b65_med.jpeg)
2447
SKÄNK, bemålad furu, gustaviansk stil, 1800 talets första hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
![LANTERNS, 2 pcs, different shape, white light, marked "masthead" and "anchor", 1900s / LYKTOR, 2st, olika form, vitt ljus, märkta "masthead" och "anchor", 1900 tal_2514a_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/2514-itemimages/2514a_med.jpeg)
931
LANTERNS, 2 pcs, different shape, white light, marked "masthead" and "anchor", 1900s / LYKTOR, 2st, olika form, vitt ljus, märkta "masthead" och "anchor", 1900 tal
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
![LANTERN, 2 pcs, marked "port" and "starboard", green and red light, 1900s / LYKTOR, 2st, marked "port" and "starboard" grönt och rött ljus, 1900 tal_2500a_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/2500-itemimages/2500a_med.jpeg)
929
LANTERN, 2 pcs, marked "port" and "starboard", green and red light, 1900s / LYKTOR, 2st, marked "port" and "starboard" grönt och rött ljus, 1900 tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
![MORGAN DOLLAR 1889 $1 Silver graded UNC Details by NGC_2486a_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/2486-itemimages/2486a_med.jpeg)
1664
MORGAN DOLLAR 1889 $1 Silver graded UNC Details by NGC
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
![MORGAN DOLLAR 1921 $1 Silver graded MS62 by NGC_2474a_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/2474-itemimages/2474a_med.jpeg)
1672
MORGAN DOLLAR 1921 $1 Silver graded MS62 by NGC
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![ARBETSBÄNK, modell stor, 4 lådor, 1900 tal_2465a_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/2465-itemimages/2465a_med.jpeg)
1187
ARBETSBÄNK, modell stor, 4 lådor, 1900 tal
Slutpris6 000 SEK
Värdering8 000 - 12 000 SEK
![KETTLE, cast iron, larger model, 1900s / KITTEL, gjutjärn, modell större, 1900 tal_2353a_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/2353-itemimages/2353a_med.jpeg)
16
KETTLE, cast iron, larger model, 1900s / KITTEL, gjutjärn, modell större, 1900 tal
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
![VASER, ett par, "Argenta", Wilhelm Kåge, Gustavsberg_2280a_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/2280-itemimages/2280a_med.jpeg)
1335
VASER, ett par, "Argenta", Wilhelm Kåge, Gustavsberg
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
![SAMLING STENGODS, 9 delar varav 4st JOSEF EKBERG, Gustavsberg_2273a_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/2273-itemimages/2273a_med.jpeg)
1487
SAMLING STENGODS, 9 delar varav 4st JOSEF EKBERG, Gustavsberg
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
![LUFTGEVÄR, 4st_2155a_8db9289f36ede29_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/2155-itemimages/2155a_8db9289f36ede29_med.jpeg)
2155
LUFTGEVÄR, 4st
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![DELAR AV SERVIS, 32 delar, porslin, Taverna, Rörstrand_2152a_8db9293d5648cd0_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/2152-itemimages/2152a_8db9293d5648cd0_med.jpeg)
2152
DELAR AV SERVIS, 32 delar, porslin, Taverna, Rörstrand
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
![PLÅTMYNT_2148a_8db927687942885_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/2148-itemimages/2148a_8db927687942885_med.jpeg)
2148
PLÅTMYNT
Slutpris1 500 SEK
Värdering300 - 600 SEK
![SOFT AIRGUN, Colt, ,Umarex, Powerline_2146a_8db926cf0b18ac3_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/2146-itemimages/2146a_8db926cf0b18ac3_med.jpeg)
2146
SOFT AIRGUN, Colt, ,Umarex, Powerline
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
![DELAR AV KAFFESERVIS, 7 delar, "Zebra", Eugen Trost, Gefle, 1900-talets mitt._2139a_8db91dd6e1a1d9c_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/2139-itemimages/2139a_8db91dd6e1a1d9c_med.jpeg)
2139
DELAR AV KAFFESERVIS, 7 delar, "Zebra", Eugen Trost, Gefle, 1900-talets mitt.
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 300 - 2 500 SEK
![KNIVAR, 2 st, Frosts, Mora, 1900-tal._2140a_8db91de7bacaa1d_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/2140-itemimages/2140a_8db91de7bacaa1d_med.jpeg)
2140
KNIVAR, 2 st, Frosts, Mora, 1900-tal.
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 600 SEK
![FÖRSTÄRKARE, Rotel, RA 820A_2143a_8db91e7bf2048ef_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/2143-itemimages/2143a_8db91e7bf2048ef_med.jpeg)
2143
FÖRSTÄRKARE, Rotel, RA 820A
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 600 SEK
![RESERVOARPENNA, Mont Blanc 585, Märkt "Masterpiece", numrerad 4810, 14K guld, _2144a_8db91e8d6987ef5_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/2144-itemimages/2144a_8db91e8d6987ef5_med.jpeg)
2144
RESERVOARPENNA, Mont Blanc 585, Märkt "Masterpiece", numrerad 4810, 14K guld,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
![SAUCER and BOWL, Ceramics, Gustavsberg and Rörstrand / FAT o SKÅL, Keramik, Gustavsberg o Rörstrand_2055a_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/2055-itemimages/2055a_med.jpeg)
891
SAUCER and BOWL, Ceramics, Gustavsberg and Rörstrand / FAT o SKÅL, Keramik, Gustavsberg o Rörstrand
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 600 SEK
![LINNESKÅP, svart, vintage, 1900 tal_2056a_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/2056-itemimages/2056a_med.jpeg)
1182
LINNESKÅP, svart, vintage, 1900 tal
Slutpris2 500 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
![JAC EDGREN, PAINTINGS, 3 pcs, possibly oil print, 1900s / JAC EDGREN, TAVLOR, 3st, möjligen oljetryck, 1900 tal_2066a_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/2066-itemimages/2066a_med.jpeg)
986
JAC EDGREN, PAINTINGS, 3 pcs, possibly oil print, 1900s / JAC EDGREN, TAVLOR, 3st, möjligen oljetryck, 1900 tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 500 SEK
![MEDIA TABLE, two drawers, solid linden with solid cherry top, style Louis, "Jacob", Grange, 2000s / Available in stores in France, price around SEK 19,000_2009a_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/2009-itemimages/2009a_med.jpeg)
14
MEDIA TABLE, two drawers, solid linden with solid cherry top, style Louis, "Jacob", Grange, 2000s / Available in stores in France, price around SEK 19,000
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
![CARL HARRY STÅLHANE, samling keramik, signerade, Rörstrand_2119a_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/2119-itemimages/2119a_med.jpeg)
1197
CARL HARRY STÅLHANE, samling keramik, signerade, Rörstrand
Slutpris1 250 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
![MORGAN DOLLAR 1890 $1 Silver graded AU Details by NGC_1658a_8db7957288868ec_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/1658-itemimages/1658a_8db7957288868ec_med.jpeg)
1658
MORGAN DOLLAR 1890 $1 Silver graded AU Details by NGC
Slutpris650 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![PEACE DOLLAR 1926-S $1 Silver graded AU Details by NGC_1657a_8db79564c3c9f13_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/1657-itemimages/1657a_8db79564c3c9f13_med.jpeg)
1657
PEACE DOLLAR 1926-S $1 Silver graded AU Details by NGC
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![MORGAN DOLLAR 1886-O $1 Silver graded XF Details by NGC_1654a_8db7955029a6b5d_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/1654-itemimages/1654a_8db7955029a6b5d_med.jpeg)
1654
MORGAN DOLLAR 1886-O $1 Silver graded XF Details by NGC
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 600 SEK
![MIRROR, Oscarian style, first half of the 20th century / SPEGEL, Oscariansk stil, 1900 talets första hälft_1975a_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/1975-itemimages/1975a_med.jpeg)
77
MIRROR, Oscarian style, first half of the 20th century / SPEGEL, Oscariansk stil, 1900 talets första hälft
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
![BRUNO MATHSSON, fåtölj m pall, etikettmärkt Karl Mathsson Firma AB, Värnamo_1964a_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/1964-itemimages/1964a_med.jpeg)
1344
BRUNO MATHSSON, fåtölj m pall, etikettmärkt Karl Mathsson Firma AB, Värnamo
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
![HENRI MATISSE, efter, litografi, numrerad 665/1000, signerad i trycket _1929a_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/1929-itemimages/1929a_med.jpeg)
242
HENRI MATISSE, efter, litografi, numrerad 665/1000, signerad i trycket
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
![INGEMAR NYSTRÖM, akvarell, signerad och daterad -08_1932a_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/1932-itemimages/1932a_med.jpeg)
236
INGEMAR NYSTRÖM, akvarell, signerad och daterad -08
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![RAG RUG CARPET, 3 pcs probably IKEA / MATTA, rölakan, 3st, troligen IKEA_1827a_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/1827-itemimages/1827a_med.jpeg)
603
RAG RUG CARPET, 3 pcs probably IKEA / MATTA, rölakan, 3st, troligen IKEA
Slutpris500 SEK
Värdering750 - 1 000 SEK
![HANS AGNE JACOBSSON, wall sconces, a pair, / HANS AGNE JACOBSSON, vägglampetter, ett par_1894a_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/1894-itemimages/1894a_med.jpeg)
602
HANS AGNE JACOBSSON, wall sconces, a pair, / HANS AGNE JACOBSSON, vägglampetter, ett par
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
![BORDSLAMPA, porslin, mässing, 1900 talets första hälft_1753a_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/1753-itemimages/1753a_med.jpeg)
1196
BORDSLAMPA, porslin, mässing, 1900 talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![BORD, bemålat, 1900 tal_1737a_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/1737-itemimages/1737a_med.jpeg)
1184
BORD, bemålat, 1900 tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![ANDERS HALLIN, gouache, Södertälje stadsvy, signerad_1718a_8db7baa6bc26814_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/1718-itemimages/1718a_8db7baa6bc26814_med.jpeg)
1718
ANDERS HALLIN, gouache, Södertälje stadsvy, signerad
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![FILIP MÅNSSON, olja på duk, signerad_1706a_8db7b9ea70bfedf_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/1706-itemimages/1706a_8db7b9ea70bfedf_med.jpeg)
1706
FILIP MÅNSSON, olja på duk, signerad
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
![OSKAR BERGMAN, akvarell, Sandhamn, Stockholms skärgård, daterad 1957_1703a_8db7b9f75c38353_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/1703-itemimages/1703a_8db7b9f75c38353_med.jpeg)
1703
OSKAR BERGMAN, akvarell, Sandhamn, Stockholms skärgård, daterad 1957
Slutpris15 500 SEK
Värdering5 000 - 7 000 SEK
![CIGARRETTÄNDARE, 19 st, företrädesvis gasfunktion med stifttändare_1633a_8db7191f0546a85_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/1633-itemimages/1633a_8db7191f0546a85_med.jpeg)
1633
CIGARRETTÄNDARE, 19 st, företrädesvis gasfunktion med stifttändare
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 300 SEK
![PARTS OF TABLEWARE, 38 pieces, porcelain, Arabia, Finland, 1930s / DELAR AV SERVIS, 38 delar, porslin, Arabia, Finland, 1930 tal_1620a_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/1620-itemimages/1620a_med.jpeg)
894
PARTS OF TABLEWARE, 38 pieces, porcelain, Arabia, Finland, 1930s / DELAR AV SERVIS, 38 delar, porslin, Arabia, Finland, 1930 tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 500 SEK
![ORIENTAL CARPET, Keshan, 293 x 196 cm / ORIENTALISK MATTA, Keshan, 293 x 196 cm_1594a_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/1594-itemimages/1594a_med.jpeg)
49
ORIENTAL CARPET, Keshan, 293 x 196 cm / ORIENTALISK MATTA, Keshan, 293 x 196 cm
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
![FIGURE, casting, Asia, 20th century / FIGUR, mässing, gjutgods, Asien, 1900 tal_1588a_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/1588-itemimages/1588a_med.jpeg)
629
FIGURE, casting, Asia, 20th century / FIGUR, mässing, gjutgods, Asien, 1900 tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 600 SEK
![WALL LAMP, metal, model "265", Arteluce, designed by Paolo Rizzatto in 1973 / VÄGGLAMPA, metall, modell "265", Arteluce, formgiven av Paolo Rizzatto 1973._1561a_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/1561-itemimages/1561a_med.jpeg)
1060
WALL LAMP, metal, model "265", Arteluce, designed by Paolo Rizzatto in 1973 / VÄGGLAMPA, metall, modell "265", Arteluce, formgiven av Paolo Rizzatto 1973.
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
![VASES, 2 pcs, HÖGANÄS, around the turn of the century 1900 / VASER, 2st, HÖGANÄS, omkring sekelskiftet 1900_1523a_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/1523-itemimages/1523a_med.jpeg)
394
VASES, 2 pcs, HÖGANÄS, around the turn of the century 1900 / VASER, 2st, HÖGANÄS, omkring sekelskiftet 1900
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 600 SEK
![HENNING NILSSON, 2 parts, stoneware, Höganäs, marked 1988 / HENNING NILSSON, 2 delar, stengods, Höganäs, märkt 1988_1532a_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/1532-itemimages/1532a_med.jpeg)
395
HENNING NILSSON, 2 parts, stoneware, Höganäs, marked 1988 / HENNING NILSSON, 2 delar, stengods, Höganäs, märkt 1988
Slutpris500 SEK
Värdering750 - 1 000 SEK
![SUGAR BOWLS, art deco / SOCKERSKÅL, art deco, tidigt 1900 tal_1538a_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/1538-itemimages/1538a_med.jpeg)
391
SUGAR BOWLS, art deco / SOCKERSKÅL, art deco, tidigt 1900 tal
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 800 SEK
![IVAN HOFLUND, olja på duk, signerad_1529a_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/1529-itemimages/1529a_med.jpeg)
39
IVAN HOFLUND, olja på duk, signerad
Slutpris600 SEK
Värdering750 - 1 000 SEK
![LILLEMOR MANNERHEIM. 2 Figuriner, stengods, Zebra och pingvin för WWF ur serien "De hotade", Arabia, Finland. 1984_1484a_8db70a59a462c51_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/1484-itemimages/1484a_8db70a59a462c51_med.jpeg)
1484
LILLEMOR MANNERHEIM. 2 Figuriner, stengods, Zebra och pingvin för WWF ur serien "De hotade", Arabia, Finland. 1984
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
![LISA LARSON , hund, keramik, Gustavsberg_1483b_8db70a1dcf6c622_lg.jpeg](https://auktionisten.media.skeleton.bbys.io/1483-itemimages/1483b_8db70a1dcf6c622_med.jpeg)
1483
LISA LARSON , hund, keramik, Gustavsberg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-auktionisten/6732e00c-4e39-43f4-930b-4b09ff1c01e3_Auktionisten_new+logo+frame.png?auto=compress,format)
Betala med
![](https://images.prismic.io/skeleton-auktionisten/761f81e7-1fa7-4635-b4f4-4999e2e77244_betala+med.png?auto=compress,format)
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.